ana sayfa | iletişim 

Şeyh Karayakup Gazi


ŞEYH GAZİKARAYAKUP HAZRETLERİ

hspace=0   hspace=0


Şeyh Karayakup Gazi hazretleri Hoca ahmet Yesevi Hazretlerinin gurubundan olup horasan evliyaları olarak nitelendirilen Alperenler olarak isimlendirilen Manevi derinliği çok büyük olan seçkin şahsiyetlerdendir.Muhtemelen horasan bölgesinden Mogol akınları nedeniyle 13. yüzyılın baslarında Anadolu’ya gelen Horasan erenlerinden bir kisidir. Kendisi Islam’in ilk yillarinda Horasan bölgesinde hem ticaret, hem de teblig için girisen Müslümanlarin soyundandir. Kara lakabini almasi da kendisinin Arap kökenli ve esmer tene sahip bir kisi olmasindan kaynaklanmaktadir ki o tarihlerde bu kisilere Arap manasina Kara sıfatı kullaniliyordu.Nitekim Hz.Ebubekir sıdık(RA)’nin soyundan oldugu Osmanli Arsivleri kayitlari arasinda bununan 255 numarali ve 1547 tarihli Tapu Tahrir Defterinin 146 sayfasinda söyle geçmektedir. Zaviye-i Karayakup, bermucebi atik, halen Hazreti Ebubekir R.A. neslinden. Yeni Osmanli Arsivinde 37 numarali (1493 tarihli) Tapu Tahrir Defteri’nin 862, sayfasinda ise söyle geçmektedir; Karye-i Karayakup, vakf-i zaviye-i Karayakup der uhde-yi Dervis Mehmet(yani; Dervis Mehmet’e dirlik olarak verilmis olan Karayakup zaviyesine bagli Karayakup köyü).

 

İstiratgahı köyümüzün üst bölgesindedir.türbesinin yanında bir kücük mescit yanında camisi iki adet çeşmesi kurban etlerinin pişirilmesi için iki adet ocaklık masalar ve oturaklar bulunmaktadır.heryıl yüzlerce ve binlerce insan tarafından ziyaret edilmekte kurbanlar kesilmektedir.

Ayrı zamanda karayakup hazretlerini ziyaret edenler ana yazısı denilen mevkide bulunan annesinin kabrinide ziyaret ederler.Annesinin ziyaretgahında bir kücük mescit ve bir çeşme bulunmaktadır.

  hspace=0  hspace=0

hspace=0   hspace=0

  hspace=0  hspace=0

hspace=0   hspace=0

hspace=0   hspace=0

hspace=0   hspace=0

hspace=0   hspace=0

hspace=0   hspace=0

Nejdet Tepe 01.05.2006

 
Uyarı : (!!!) Herhangi bir ortamda gerek Resimlerimizin gerekse site içeriğimizin, izinsiz kullanılmasi halinde gerekli tüm yasal işlemlere başvurulacaktır.
Web sitemiz sayın Necdet TEPE tarafindan tasarlanmıştır.

http://www.sevdacicek.com    http://www.karayakuplular.tr.gg  )

IP Adresiniz: 3.227.249.234

Hava Durumu 
 
Karayakup köyü için yapılan bu site çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?
Pek iyi
İyi
Normal
Kötü
Çok kötü
 
 

 
 
Karayakup köyü derneği çalışmalarını nasıl buluyorsunuz
Çok Başarılı
İyi
Orta
Vasat
Vasatın Altında
 
 

Ziyaret İstatistiği
Bugün : 328
Dün : 223
Toplam : 2.128.327
19.10.2019 20:31:28

Ziyaretçi Defteri
Adınız Soyadınız *
E-mail adresiniz *
Mesajınız *