ana sayfa | iletişim 

Karayakup ta Ekonomi-nufus


 EKONOMİ     

Köyümüzde temel ekonomik etkinlik tarım ve hayvancılıktır. Ancak bu alanlardaki faaliyetler ticari olmayıp küçük aile işletmeciliği Veya ihtiyaca göre veya alışılmış diye yapılmaktadır.
Son yıllarda nohut,fasülye,mercimek,gibi baklıyat türleri üretilmektedir İşlenebilir arazinin yalnızca yüzde 30-40 işlenmektedir.

                                          HAYVANCILIK 

Büyükbaş hayvancılık: özellikle büyükbaş hayvancılık yaygındır. Halen 800-900 cıvarında büyükbaş hayvan mevcut olmakla birlikte,Yaylamızda ve arazimizde bu sayının (6) misli hayvanın faydalanabileceği mera ve yaylım alanı vardır. Büyükbaş hayvanlar çoğunlukla yerli ırktan oluşmakta olup, suni tohumlama çalışmaları ile kültür ırkı ve melez hayvan sayısı arttırılmaya çalışılmaktadır.

  

Küçük baş hayvancılık: Eskiden yoğun olarak yapılan küçükbaş hayvancılık son yıllarda gerileme göstermiştir.Bir zamanlar köyümüzde 4000-5000 küçükbaş hayvan varken şimdilerde bu sayı 0 lara inmiştir.İlçe Kaymakamlığımız tarafından yürütülen projeli çalışmalarla küçükbaş hayvancılığın yeniden canlandırılıp yaygınlaştırılması için çaba sarf edilmektedir.ancak genç nüfusun olmayışı buna en büyük engel olmaya devam etmektedir.

Arıcılık: Köyümüz arıcılığa uygun olmakla birlikte ticari olarak yapılmamaktadır. bireysel olarak yapılan arıcılık 20-30  adet civarında fenni arı kovanı bulunmaktadır. 

                                             TARIM

 köyümüzdeki tarımsal faaliyetlerin temelini hububat tarımı Baklıyat türleri nohut,mercimek,fasülye,buğday,arpa,ve yem bitkileri teşkil eder. Toplam tarım arazisi 45000 dekar arazisi ile ilçemizin arazi bakımından en büyük köyüdür.Ancak bu kadar geniş sahanın 100 dekar gibi çok azı sulanabilmektedir.Gölova Baraj Gölü sulama amaçlı olmakla birlikte, Nedense köyümüz bundan yararlandırılmamıştır.tarımsal alanları sulamada çok geridir bunun için üretim artışı hep gerilemiştir.. İlçemiz tarım arazilerinin de Baraj Gölünden sulanabilmesi amacıyla D.S.İ.ye hazırlanan proje Her nedense henüz uygulamaya konulmamıştır.

                                              NÜFUS

Gölova ilçesinin en büyük ve eski köylerindendir. Gölova'nın 8 km. doğusunda, asfalt üzerindedir. 103 hane ve 400'ü bulan nüfusuyla yerleşik insanın en çok olduğu köydür. Köyün, birisi merkez dışında olmak üzere 4 mahallesi vardır. Kuzeyden güneye inen derelerin ayırdığı mahallelerin en büyüğü, aynı zamanda en eski yerleşim yeri olan sahadır.

Gerek yurt geneli ve gerekse yurt dışında yaşayanlarla birlikte cumhuriyet döneminde 2005 yılına ve nüfus idaresi verilerine göre toplam nüfus 4181 doğum ve 503 vefat çıkıldığında 3678 kişi olduğu tespit edilmiştir.( Bu nüfus'a çeşitli nedenlerle köyümüzden nüfus kaydını alanlar ve nesli devam etmeyenler dahil değildir bunların adedi'de1950 yıllara kadar 130 kişidir..) Demekki köyümüzün nüfusu 2005 ekim ayına göre 3678 kişidir.Ayrıca yapılan son nüfus sayımı kesin sonuçlarına göre Karayakup köyümüzde ikamet eden  Karayakup Köyü Nüfusu Erkek:104 Kadın:95 olmak üzere Toplamda 199 kişidir. Durum kötü ama yinede gölovanın en büyük ve en kalabalık köyü Karayakup Köyü'dür.

İstanbul,da yoğun olarak yaşadığı yerler Ümraniye inkilap mahallesi,mustafa kemal mahallesi çağlayan,okmeydanı,bağcılar, sefa köy, sultanbeyli vs.ikamet etmektedirler.Bilindiği gibi köyümüzün dernek merkezi kendi binası olan İstanbulumuzun ümraniye ilçesi inkilap mahallesi Fevzipaşa cadesi no109 İrtibat Telefon 0216 632 12 29.Dernek binamıza katkıları, ve emeği geçenlerden ALLAH razı olsun.                                                                  

 01/05/2006


Bilgi eksikliği varsa düzeltmek için veya bilgi ve resim gönderecekseniz eğer nejdettepe@karayakuplular.com adlı email adresinden gönderebilirsiniz.

    

 

 

 
Uyarı : (!!!) Herhangi bir ortamda gerek Resimlerimizin gerekse site içeriğimizin, izinsiz kullanılmasi halinde gerekli tüm yasal işlemlere başvurulacaktır.
Web sitemiz sayın Necdet TEPE tarafindan tasarlanmıştır.

http://www.sevdacicek.com    http://www.karayakuplular.tr.gg  )

IP Adresiniz: 3.93.75.242

Hava Durumu 
 
Karayakup köyü için yapılan bu site çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?
Pek iyi
İyi
Normal
Kötü
Çok kötü
 
 

 
 
Karayakup köyü derneği çalışmalarını nasıl buluyorsunuz
Çok Başarılı
İyi
Orta
Vasat
Vasatın Altında
 
 

Ziyaret İstatistiği
Bugün : 544
Dün : 524
Toplam : 2.139.690
19.11.2019 22:58:52

Ziyaretçi Defteri
Adınız Soyadınız *
E-mail adresiniz *
Mesajınız *