ana sayfa | iletişim 

Türk kültüründe kadın


 

TÜRK GELENEĞİNDE KADININ YERİ

Nasıl olup da eşsiz dilimizde yer edindiğini bilmediğim ‘her başarılı erkeğin arkasında başarılı bir kadın vardır’ sözü muhtemelen kadını ikinci planda gören Avrupalının icadı bir sözdür. Türk kadınının medeni ve siyasi birçok hakka sahip olduğu dönemlerde Avrupa’da cadı olduğu gerekçesiyle kadınlar öldürülüyor, ibadethanelere dahi alınmıyorlardı. Yani medeniyeti bize örnek gösterilmeye çalışılanlar bizden çok daha geç medenileşmişlerdir !.

Türk töresinde kadının yeri erkeğin yanı olmuştur. Kurultaylarda söz hakkına sahip ,gerektiğinde silaha sarılıp mücadele veren , iffet ve namus timsali olan kadınlar Türk kadınlarıdır. Öyleyse biz bu sözü Türk milleti için özlü bir söz haline getirmek istersek ‘her başarılı erkeğin yanında başarılı bir kadın vardır’ diye kullanabiliriz.

Günümüzde Türklük üzerine oynanan oyunlardan biri de Türk kadının yeri meselesidir. Milletimize bile bile  dayatılan güya modernlik , çağdaşlık adı altındaki estetik bir meta haline getirilen kadın tipi ancak şarlatanlık olabilir. Medyanın yarıçıplak resimlediği, moda budalası, düşünmekten yoksun bırakılmış kadınlar ya da Anadolu kadınının ve tüm ev hanımlarının acınacak halde olduğuna inandırma uğraşındaki ‘kadın programları’ Türk kadınına hakaretten başka bir şey değildir.

kapitalizmin doğurduğu zenginliğin tadını çıkaran, burjuva özentisi kadın modelleri Türk’ün milli  değerlerine uygun değildir. Türk kadını varoluş sebebini, bu sistemlerin ortaya atılışlarından yüzyıllar önce kanıtlamıştır. Büyük Türk tarihinde ismi yüreklerimize ve beyinlerimize kazınmış er kişiler gibi devlet yönetmiş, savaşmış, zorluklarda direnmiş yiğit kadınlarımız da vardır.

Bugün bize yakışan, Türklük şuur ve gururuyla özünü kaybetmeden hatta özüne dönerek yaşamaktır. Türk kadınını layık olduğu mecralara taşımak yine bizlerin elindedir.

Eski Türk toplumlarında aile en önemli sosyal birlik olduğundan, ailenin temelini teşkil eden kadın, Türk destanlarında ve Türk felsefesinde öyle yüce bir mertebeye kurulmuştur ki kadını öylesine yüce bir varlık haline getiren töreye ve kültüre hayran olmamanın imkanı yoktur.

Kadın, erkeğin biricik yoldaşı ve çocuklarının anası olmak gibi önemli bir vazifeyle görevlendirilmiştir.Daha da önemlisi Türk Milleti'nin tek bereket kaynağıdır. Kendisine verilen bir takım haklardan dolayı hanların, hakanların, cengaverlerin önünde saygıyla eğildikleri bir şeref abidesidir.

Türk kadını diğer toplumlarda olduğu gibi baskı altında tutulmuyor,aşağılanmıyordu.islam öncesi türk topluluklarında böyle bir bakış acısı variken türk toplumu dışında kalan milletlerde kadının durumu acınacak haldedir.

xı asra kadar ingilterede kocaları karılarını satabilirlerdi.kadın murdar bir varlık sayılırdı onun için incile,e el süremezlerdi.incil,i okuma hakkına hanry devrinde(1509-1547)sahip olmuşlardır.

Roma hukukunda ise roma hukuku kadını ergin kabul etmiyordu.onu noksan akıllı sayıyordu Jüstünyen devrine kadar tam bir esir hayatı yaşamışlardır.Romada dul kadının evlanmesi suç sayılıyordu.

İranda ise kanları bozmamak için yakın akrabalarla evlilik uygun görülmüştür.bu sebepten anaları ve kız kardeşleri ile evlenenler ortaya çıkmıştır.Kadına bir mal ve meta olarak bakmışlardır.

Cahiliye döneminde (müslümanlıktan önce)Araplarda Kadınları köledir kız cocuklarını diri diri kuma gömmeleri acı bir gerçektir.kız cocuklarına sahip olmak şerefsizlik sayılmıştır.

Türk kızları ve kadınları toplumun şerefli birer ferdi olarak her dönemde itibar görmüşlerdir.Türk kadınına saygı türk karekter ve yüksek kültürünün değerini ifade eder.

                                                                                                                     01/05/2006


Bilgi eksikliği ve hata varsa düzeltmek ve bilgi eklemek için nejdettepe@karayakuplular.com adlı adrese yazabilirsiniz 

 
 

 
Uyarı : (!!!) Herhangi bir ortamda gerek Resimlerimizin gerekse site içeriğimizin, izinsiz kullanılmasi halinde gerekli tüm yasal işlemlere başvurulacaktır.
Web sitemiz sayın Necdet TEPE tarafindan tasarlanmıştır.

http://www.sevdacicek.com    http://www.karayakuplular.tr.gg  )

IP Adresiniz: 35.175.121.230

Hava Durumu 
 
Karayakup köyü için yapılan bu site çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?
Pek iyi
İyi
Normal
Kötü
Çok kötü
 
 

 
 
Karayakup köyü derneği çalışmalarını nasıl buluyorsunuz
Çok Başarılı
İyi
Orta
Vasat
Vasatın Altında
 
 

Ziyaret İstatistiği
Bugün : 861
Dün : 736
Toplam : 2.204.446
08.04.2020 22:03:22

Ziyaretçi Defteri
Adınız Soyadınız *
E-mail adresiniz *
Mesajınız *