ana sayfa | iletişim 

Başbakanımız


RECEP TAYYİP ERDOĞAN

                                              
Recep Tayyip Erdogan
Türkiye Cumhuriyeti'nin 59. dönem hükümeti başbakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı.

26 Şubat 1954 İstanbul Kasımpaşa'da doğdu. Çocukluğunu Rize'de geçirdi. 13 yaşında Rize'den İstanbul'a ailesi ile göç eden Recep Tayyip, İlkokulu Piyale Paşa İlk Okulu'nda okudu ; 1965 deİmamhatip Lisesi'ne kayıt olup 1973 yılında mezun oldu. Yüksek öğrenimini Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi'nde yapan Erdoğan; Cami Altı İETT ve Erokspor'da 16 yıl futbol oynadı ve12 Eylül 1990 sonrasında futbolu bıraktı. 1976 yılındaMilli Selamet Partisi (MSP) Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığına ve aynı yıl MSP İstanbul İl Başkanlığına seçildi 1977 yılında Şule Yüksel Şenler vasıtasıyla tanıştığı Emine Erdoğan ile,4 Temmuz 1978 tarihinde evlendi. Ahmet Burak ve Hocası Erbakan'ın adını koyduğu Nejmettin Bilal isimli iki oğlu, Esra ve Sümeyye adında da iki kız çocuğu oldu. 12 Eylül 1980’de İ.E.T.T’den ayrılınca özel sektörde çalışmaya başladı ve bir müddet özel sektörde çalıştıktan sonra,1982 yılında askere gitti. Yedek subay eğitimini Tuzla’da yapan Erdoğan, Karargâh subayı olarak askerliğini tamamladı. Askerden döndükten sonra yine aynı şirkette yaklaşık birbuçuk sene çalıştı. Bir sonraki çalışma hayatına başka bir şirkette genel müdür olarak devam etti.

12 Eylül 1980 ihtilalinden sonra 1983 yılında kurulan Refah Partisi ile siyasi hayatı tekrar atıldı. 1984  yılında Beyoğlu İlçe Başkanı, 1985 yılında İl Başkanı ve M.K.Y.K üyesi seçildi. 1986 ara seçimlerinde Milletvekili adayı oldu. Ardından 1989 yılında da Beyoğlu ilçesinden belediye başkan adayı oldu ve 1989 seçimlerinden Refah Partisi 2. parti olarak çıktı. 1991 yılında tekrar milletvekili adayı oldu ve parti barajı geçince milletvekili oldu. Tercihli oy sistemi nedeniyle yüksek seçim kurulu milletvekilliğini iptal etti. 22 Mart 1994 seçimlerine kadar İstanbul İl Başkanlığı görevini sürdüren Erdoğan, İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkan adayı oldu ve 27 Mart 1994 seçimlerinde İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı seçildi.

12 Aralık 1997 yılınında davet üzerine gittiği Siirt’te, miting sırasında Minareler süngü/ Kubbeler miğfer/ Camiler kışlamız/ Müminler asker, mısralarını içeren Ziya Gökalp'e ait bir şiiri okuduğu içinDiyarbakır DGM’de yargılanmaya başlandı. Yargılama sonucu Türk Ceza Kanunu’nun 312/2 maddesinden “Halkı din ve ırk farkı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek” suçunu işlediği gerekçesiyle dört ay hapis cezasına çarptırıldı bu cezasını 24 Temmuz 1999 günü tamamladı.Bu süreçte başını Nazlı Ilıcak'ın çektiği gazeteciler tarafından yeni bir parti kurması yolunda telkinlere açık oldu.

Fazilet Partisi'nin, Anayasa Mahakemesi tarafından temelli kapatılmasının ardından, bağımsız kalan milletvekilleri, yeni parti kurma çalışmalarını gelenekçiler ve yenilikçilerolarak adlandırılan iki kanattan sürdürdü. Milli Görüş'çü olarak adlandırılan kanat,Recai Kutan'ın genel başkanlığında 20 Temmuz 2001'de Saadet Partisi ni kurarken, değişimci kanat da, Tayyip Erdoğan liderliğinde 14 Ağustos 2001'de, Adalet ve Kalkınma Partisini 'ni kurdu ve Tayyip Erdoğan, parti genel başkanlığına seçildi. Kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), 3 Kasım 2002 seçimlerinde birinci parti oldu.

Recep Tayyip Erdoğan seçim yasağı bulunduğu için meclise giremedi. Yerine Abdullah Gül bir süreliğine parti başkanlığını ve başbakanlığı yürüttüyse de, seçimler de Siirt milletvekili seçilen Fadıl Akgündüz'ün milletvekilliğinin düşmesinden sonra, Recep Tayyip Erdoğan'a seçimlere girme izni verildi ; bunun üzerine Siirt seçimlerine girerek kazandı. AKP Hükümet'ini Abdullah Gül'den devralarak Başbakan oldu.

01/05/2006


Bilgi eksikliği ve hata varsa düzeltmek ve bilgi eklemek için nejdettepe@karayakuplular.com adlı adrese yazabilirsiniz.

 

 
Uyarı : (!!!) Herhangi bir ortamda gerek Resimlerimizin gerekse site içeriğimizin, izinsiz kullanılmasi halinde gerekli tüm yasal işlemlere başvurulacaktır.
Web sitemiz sayın Necdet TEPE tarafindan tasarlanmıştır.

http://www.sevdacicek.com    http://www.karayakuplular.tr.gg  )

IP Adresiniz: 35.172.195.82

Hava Durumu 
 
Karayakup köyü için yapılan bu site çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?
Pek iyi
İyi
Normal
Kötü
Çok kötü
 
 

 
 
Karayakup köyü derneği çalışmalarını nasıl buluyorsunuz
Çok Başarılı
İyi
Orta
Vasat
Vasatın Altında
 
 

Ziyaret İstatistiği
Bugün : 186
Dün : 389
Toplam : 2.171.544
28.01.2020 14:10:41

Ziyaretçi Defteri
Adınız Soyadınız *
E-mail adresiniz *
Mesajınız *